Dobrze Ci radzę...
Akademia Czarshine
Jak skutecznie przygotować samochód do sezonu letniego – część 1
Zima to okres, w którym nasze pojazdy są najczęściej poddane ciężkiej próbie ze względu na śnieg, lód, ujemną temperaturę jak również powszechnie stosowaną chemię przez służby drogowe, której najlepszym przykładem jest znana wszystkim sól. Niewielu właścicieli pojazdów zdaje sobie sprawę, że zwykłe umycie samochodu nie załatwia sprawy i nie powinno być podstawą do przygotowania auta na okres letni.
Jak zatem w krokach powinno wyglądać solidne przygotowanie samochodu do sezonu letniego?
/ Dokładne wyczyszczenie oraz odpowiednia pielęgnacja w kontekście wyglądu zewnętrznego samochodu.
/ Dokładne wyczyszczenie oraz odpowiednia pielęgnacja wnętrza auta.
/ Sprawdzenie sprawności wszystkich układów samochodu, w tym m.in. hamulcowego, smarowania, klimatyzacji i chłodzenia.




Zanim opowiem Ci o konkretnych krokach, które musisz zrobić aby przygotować swój pojazd do sezonu letniego, nadmienię tylko, że w ramach oferty naszego studia autodetailingowego realizujemy m.in. usługi z dwóch pierwszych punktów. Zapraszam na konsultacje oraz wycenę.
Jest to pierwsza część porady, w której skupię się na czynności dokładne wyczyszczenie oraz odpowiedniej pielęgnacji wyglądu zewnętrznego samochodu.
Jak wspominałem wcześniej – zima to niekorzystny czas dla naszego samochodu ze względu na styczność z dużą ilością soli z dróg oraz stosowane środki chemiczne w postaci różnego rodzaju odmrażaczy oraz baz spirytusowych. Lakier naszych aut źle znosi ujemne temperatury oraz zalegający na karoserii śnieg. Niewielu z nas przepada za mrozem, śniegiem, botem pośniegowym i chemią z dróg, a na pewno nie nasze auta, dla których jest to spore „obciążenie” i prawdziwy test jak podróż na daleką Syberię ;).
Pierwszą rzecz jaką powinieneś zrobić przygotowując swój pojazd do sezonu letnie to porządne umycie całego samochodu. Proces ten najlepiej przeprowadzić z wykorzystaniem profesjonalnych szamponów oraz w taki sposób aby dostać się z wodą i środkami czyszczącymi do każdego newralgicznego miejsca, gdzie zebrały się „wspomnienia zimy”. Te miejsca to przede wszystkim karoseria, podwozie i wszystkie jego zakamarki. Najważniejsze w tym wszystkim jest to aby czynność wykonać bardzo dokładne i starannie. Nie ma tutaj drogi na skróty. Idealnie wymyte auto odwdzięczy się nam brakiem problemów związanych z korozją, przebarwieniami lakieru, wżerami itd…
Dokładne umycie samochodu umożliwia podjęcie kolejnych kroków, czyli m.in.: nakładanie wosku, który odświeży kolor, przywróci blask i zabezpieczy lakier przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Warto zadbać również o szyby, które podczas zimy miały stały kontakt z lodem oraz skrobaczkami i możliwe, że powstały na nich mikropęknięcia lub rysy. Może o tym nie wiesz, ale powierzchnie szklane można wyczyścić i dodatkowo wypolerować.
Kolejny ważny element, o który warto zadbać i który nadaje sznyt naszemu samochodowi to: opony i felgi. Zwykłe mycie często pozostawia wiele do życzenia, także dobrze jest zaopatrzyć się w produkty przeznaczone do czyszczenia felg i nabłyszczania opon.
Nie można zapomnieć o odświeżeniu listew, zderzaków i uszczelek. Na rynku dostępne są dedykowane preparaty, które nabłyszczą nielakierowane zderzaki, listwy i plastikowe nakładki, a także czyszczą i polerują elementy wykonane z chromu. Zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Przyznasz, że nazbierało się tego trochę 😉 Nie martw się to nic trudnego, wymaga tylko od Ciebie wytrwałości i konsekwencji, a jak nie ma warunków lub czasu do zrealizowania takich usług to zawsze możesz zgłosić się do nasz po konsultację oraz wycenę.
Opowiem Ci o jeszcze jednej ważnej rzeczy z punktu widzenia autodetailera w kontekście utrzymania czystego, pięknego lakieru. Wkradnie się terminologia branżowa, ale warto zgłębiać wiedzę i oswajać się z nowymi pojęciami, które powoli stają się standardem w codziennym żargonie.
DEKONTAMINACJA LAKIERU
Jeszcze raz: „Dekontaminacja lakieru” 😉
Do czego się tak naprawdę odnosi powyższe określenie?
Już wyjaśniam. Dekontaminacja lakieru to dosyć złożony proces chemiczno-mechanicznego usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz osadów z lakieru naszego pojazdu. Jest to bezwzględnie warte do wykonanie przed zabezpieczeniem lakieru powłoką ceramiczną lub klasycznym woskowaniem.
Jak wygląda przeprowadzenie procesu „Dekontaminacji lakieru” ?
/ 1 / Mycie wstępne samochodu
/ 2 / Usuwanie smoły i asfaltu
/ 3 / Deironizacja – usuwanie metalicznych zabrudzeń
/ 4 / Glinkowanie lakieru
/ 5 / Końcowe mycie samochodu
Tą usługę warto wykonać fachowo i profesjonalnie. Do zrealizowania takich usług to zawsze możesz zgłosić się do nasz po konsultację oraz wycenę.
Zapraszam
Cezary Czarnowski

