Dobrze Ci radzę...

Akademia Czarshine

Jak skutecznie przygotować samochód do sezonu letniego – część 2

Zima to okres, w którym nasze pojazdy są najczęściej poddane ciężkiej próbie ze względu na śnieg, lód, ujemną temperaturę jak również powszechnie stosowaną chemię przez służby drogowe, której najlepszym przykładem jest znana wszystkim sól. Niewielu właścicieli pojazdów zdaje sobie sprawę, że zwykłe wyczyszczenie wnętrza nie załatwia sprawy i nie powinno być podstawą do przygotowania środka auta na okres letni.

Co się składa na solidne przygotowanie wnętrza samochodu do sezonu letniego?

/ Skuteczna pielęgnacja podłogi oraz dywaników samochodowych.
/ Dokładne wyczyszczenie tapicerki skórzanej i materiałowej auta.
/ Pozbawienie brudu i tłuszczu elementów plastikowych (gałka skrzyni biegów, panel środkowy i deska rozdzielcza oraz drzwi…)
/ Odświeżenie elementów szklanych oraz z przezroczystego plastiku (wyświetlaczy,szyb).

Zanim opowiem Ci o konkretnych krokach, które musisz zrobić aby przygotować wnętrze swojego pojazdu do sezonu letniego, nadmienię tylko, że w ramach oferty naszego studia autodetailingowego realizujemy kompleksowo usługi z przygotowania całego samochodu do sezonu letniego. Zapraszam na konsultacje oraz wycenę.

Jest to druga część porady, w której skupię się na czynności wyczyszczenie oraz odpowiedniej pielęgnacji wnętrza samochodu.

Kompleksowe dbanie o samochód to nie tylko regularne mycie, polerowanie czy woskowanie, ale także czyszczenie wnętrza samochodu, obejmujące tapicerkę, elementy plastikowe, deskę rozdzielczą czy wykładzinę.

/ Jak dbać o wnętrze auta i jakich kosmetyków do tego używać?
/ Czym pielęgnować skórę a  czym kanapy i fotele welurowe i inne?
/ Jak wyczyścić wnętrze samochodu, obejmujące wykładzinę, dywaniki i tapicerkę?

Na rynku znajduje się szeroka gama kosmetyków do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza samochodu przeznaczonych m.in. do:

/ pielęgnacji podłogi oraz dywaników samochodowych.
/ czyszczenia tapicerki skórzanej i materiałowej auta.
/ pozbawiania brudu i tłuszczu z elementów plastikowych
/ odświeżania elementów szklanych oraz z przezroczystego plastiku

Przed zabraniem się do czynności czyszczenia wnętrza samochodu warto dokonać analizy materiałów jakie zostaną poddane w.w. czyszczeniu. Rodzaj tapicerki (skórzana lub z różnego rodzaju skóry z domieszkami pcv, rodzaj skóry lub weluru na siedzeniach i obiciach… to wszystko przekłada się na środki, które można wykorzystać do  pielęgnacji oraz sam jej rodzaj z odpowiednim natłuszczeniem i pokryciem warstwą zabezpieczającą przed pękaniem i wszelkimi uszkodzeniami zewnętrznej warstwy.

Do czyszczenia samochodu w środku należy wykorzystać odkurzacz – domowy lub profesjonalny w zależności od możliwości. Odkurzacz najlepiej aby miał jak największą siłę ssania oraz końcówki ssące umożliwiające na dobór do kształtu elementu i dostępnej przestrzeni.

Pierwszym krokiem jest osuszenie i odkurzenie.

Zanim zaczniesz sprzątanie wnętrza samochodu, warto na kilkanaście minut umieścić w nim proszek pochłaniający wilgoć, który usunie ewentualną wodę zalegającą po zimie w dywanikach czy tapicerce.

Odkurzaczem czyścimy:

– podłogę,
– dywaniki (po ich wcześniejszym wyjęciu z auta i wytrzepaniu),
– fotele.

 

Czym wyczyścić tapicerkę?

Odkurzenie to tylko pierwszy etap dbania o wnętrze samochodu. Następnie warto wyprać tapicerkę – można to zrobić za pomocą specjalnych środków oraz odkurzacza do prania, który usunie wodę. W celu usunięcia tłustych plam powinniśmy zastosować specjalny preparat przeznaczony do konkretnego typu tapicerki. Nie warto używać w tym celu benzyny ekstrakcyjnej, ponieważ może ona uszkodzić fotele. Najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry, która jest delikatna i wraz ze specjalistycznym środkiem skutecznie usunie zabrudzenia. Zaschniętą gumę do żucia można zamrozić (kostkami lodu lub preparatem w sprayu), a następnie wykruszyć szczotką z twardym włosiem.

 

Czyszczenie elementów plastikowych

Czym czyścić samochód w środku na desce rozdzielczej? Na rynku dostępne są preparaty do elementów plastikowych, takich jak kierownica, gałka skrzyni biegów, deska rozdzielcza, panel radiowy i wewnętrzna strona drzwi. Nie zostawiają one plam, ale skutecznie usuwają kurz. Zazwyczaj występują w formie sprayu, płynu lub wygodnej w użyciu pianki.

 

Mycie szyb

Czyszcząc samochód w środku, nie można zapominać o szybach. O ile od zewnątrz możemy je umyć płynem do spryskiwaczy i wycieraczkami, o tyle w środku należy zastosować specjalny płyn do mycia szyb, który nie zostawia smug. Dodatkowo można zastosować środek przeciw parowaniu, by zapewnić sobie odpowiednią widoczność w czasie deszczu czy w okresie